Избрани Новини
Съкровище от Лувъра пристигна у нас
21-05-2015, 12:44
Снимка:pixabay.com
Автор:Sofiautre.bg
Още по Темата:Уникалното съкровище от Бохот стана атракция в Казанлък (Снимки)
Прочутите съдове от Боскореале ще можем да видим от утре в Националния археологически музей
Когато българското тракийско злато пристигна в най-големия музей - Лувъра, и се превърна в основна туристическа атракция за лятото - вече се вият опашки за него, домакините решиха, че не трябва да оставят туристите у нас без нещо изкусително. Затова пратиха изумителните сребърни събове с невероятно реалистични сцени от вила край Помпей. Те са опазени така добре благодарение на вулкана, затрупал с пепел и лава града, а сега са знак как добре са си живели древните, отпивайки и похапвайки от тези изящни произведения на изкуството.
Изложбата от помпейската вила “Боскореале” (I век) пристигна у нас при изключителни мерки за сигурност (застрахована е за милиони) и от утре ще бъде подредена в Националния археологически музей (сградата е срещу президентството), съобщиха от "24 часа". Домакините са предоставили на гостите възможност най-красиво да аранжират експонатите, има и наш принос.
Лично президентът на Лувъра д-р Жан-Люк Мартинез се очаква да пристигне у нас, за да присъства на откриването.
Експозицията е компенсация за експонатите, които България праща в Лувъра и ще продължи около три месеца. Пристигнат над 20 съда от италианското съкровище. Стоте съда за хранене от Боскореале са намерени при разкопки в италианската област Кампания, скрити в яма под къща на богаташ, който се опитал да ги спаси при изригването на вулкана Везувий.
“Боскореале” е акцентът. Ще дообогатим експозицията с находки от български музеи, които представят културата на собствениците на римски вили тук. Ще се види богатият сервиз за трапеза, но и битът им по нашите земи”, заяви доц. Вагалински - директор на музея. Ще бъдат показани разнообразни находки не само като златни и сребърни съдове, но и оръдия на труда, за да се види какъв е бил животът на римските чифликчии. Сред известните предметите са предимно с изображения на богове, с лика на самата Клеопатра и дори с изображения на скелети. На две от чашите, с които според митовете знатни мъже са пили вино при словесни спорове, се забелязва надпис на латински: “Наслаждавай се на живота, докато можеш, защото не е сигурно, че ще има утре.
„Нашето участие в Лувъра е свързано с участието му със свои шедьоври в България”, каза Вежди Рашидов.
След като получи звезда „Златен век” директорът на Националния археологически институт с музей към БАН Людмил Вагалински обяви, че приема наградата си като оценка на работата на археолозите в България. Той използва случая и покани всички утре на откриването на две много важни изложби в НАИМ към БАН.