Избрани Новини
Екоинспектори преброиха над 4000 зеленоглави патици край Горни Дъбник
24-01-2015, 12:00
Снимка:Pixabay.com
Автор:Plevenutre.bg
Още по Темата:Започва ежегодното преброяване на водолюбивите птици в Плевенско
Жители на Горни Дъбник са спрели влак в знак на протест
Бриджит Бардо поиска забрана за угояването на гъски и патици
Почетоха паметта на загиналите в боевете край село Горни Дъбник
Състоя се 39-то по ред Среднозимно преброяване на водолюбиви птици
Над 4000 зеленоглави патици са били преброени край язовир Горни Дъбник, съобщават от инспекцията по околната среда и водите в Плевен. Екоинспектори са участвали в 39-то по ред Среднозимно преброяване на водолюбиви птици, което се проведе в дните от 16 до 18 януари. То е осъществено със съвместното участие на представители на Българска орнитологична централа към Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания при Българска академия на науките, Българско дружество за защита на птиците и експерти от РИОСВ – Плевен.
Обходени са влажни зони в областите Плевен и Ловеч като яз. Горни-Дъбник, яз. Телиш, яз. Еница, яз. Александрово, яз. Каменец, яз. Тотлебен, блата, рибарници, както и над 30 точки по поречията на р. Искър, р. Вит, р. Осъм и р. Дунав. Установено е, че някои от водоемите са напълно замръзнали, а други частично.
Експертите са наблюдавали екземпляри от различни видове водолюбиви птици: зеленоглава патица, шилоопашатата патица, голям корморан, малък корморан, голям гмурец, малък гмурец, жълтокрака чайка, зимно бърне, речна чайка, лиска, зеленонога водна кокошка, голяма бяла чапла, сива чапла, ням лебед, качулата потапница, кафявоглава потапница, малък нирец, звънарка и др.
На една от точките на наблюдение по р. Дунав са установени около 500 малки корморана, събиращи се за нощувка на остров в реката, а при яз. Горни Дъбник освен зеленоглави патици са преброени и над 1300 лиски.
Установени са и други видове птици: обикновен мишелов, голям синигер, син синигер, сива сврачка, щиглец, зеленика, зелен кълвач, кос, хвойнов дрозд, черешарка и др.
Броят на видовете птици и числеността на екземплярите, които са наблюдавани по време на преброяването са приблизително същите като през предходните години.
Предстои данните от преброяването да бъдат изпратени към Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие, където след анализ може да се определят популациите на водолюбивите птици и състоянието на местата, където те зимуват на територията на цялата страна.