Избрани Новини
142-ма без здравни осигуровки са минали през Университетска болница
09-07-2014, 10:10
Снимка:Plovdivutre.bg, архив
Автор:Plovdivutre.bg
Още по Темата:УМБАЛ "Св. Георги" отново първенец по дългове
130 деца са се родили от началото на годината в УМБАЛ „Свети Георги“
Само за 5 месеца
В двете държавни болници в Пловдив - УМБАЛ „Свети Георги“ и МБАЛ”Пловдив” няма проблеми със снабдяването с консумативи и медикаменти и лечебният процес се провежда в пълния си обем и в съответствие с медицинските стандарти. Това съобщиха от лечебните заведения, предава Радио Пловдив.
От УМБАЛ”Свети Георги” уточняват, че за първите три месеца на годината се отчита преизпълнение на приходите с 1902000 лв. Междувременно просрочените задължения към края на м. май 2014 г. са 14,2 млн. лева. Сумата е по-голяма с 4 млн. лева в сравнение със същия период на миналата година, но това се дължи на неизплатената надлимитна дейност за април и май, която е в 3,7 млн. лева, както и на направени инвестиции в болницата.
До края на седмицата РЗОК -Пловдив ще плати надлимитната дейност за април, а след приключването на проверките се очква да се извършат и дължимите плащания за май, коментира директорът на касата Антонина Славова. По думите й към момента няма основание за притеснение, но очакваният дефицит в края на лятото, налага актуализация на бюджета на НЗОК, за да се успокои напрежението сред лекари и пациенти.
От началото на настоящата година до края на м. месец май през университетската болница са преминали 142 здравно неосигурени пациенти – т.е. средно по 28 на месец, чието лечение е на обща стойност 80000 лв. Очаква се до края на годината да преминат над 300 неосигурени пациенти, което ще доведе до загуба за лечебното заведение в размер на около 190000 лв. От ръководството на болницата съобщават още, че изплащането на заплатите на служителите е в пълен размер и в срок и протести не се очакват.
Аналогична е ситуацията и в бившата окръжна болница, като според директорът й доц. Георги Йорданов няма повод за притеснения. По думите му проблемите са най-вече в общинските болници, където има значителен отлив на пациенти от началото на година -близо с 5%, което намалява и приходите им. Големият брой здравно неосигурени, недофинансираните пътеки и новите изисквания на касата за надлимитната дейност допълнително усложняват ситуацията, коментира директорът на общинската болница в Пещера д-р Стоил Апостолов. Той уточни, че ако касата продължи да забавя плащанията или се изчерпи бюджета, болницата няма да може да плаща заплати и текущите разходи.