Обявиха се против номинацията на митрополит Кирил за награда "Варна"

Мисия Варна

09-05-2014, 16:53

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Още по Темата:

Награда "Варна" за митрополит Кирил

Номинацията е предизвикателство срещу доверието на обществото, морала и вярата

Ден след като комисията по култура към местния парламент на Варна реши митрополит Кирил да бъде удостоен посмъртно с голямата награда "Варна", във фейсбук се появи страница против номинацията. 

"Номинацията на митрополит Кирил (посмъртно) за носител на наградата е предизвикателство срещу доверието на обществото, морала и вярата", аргументират се създателите на страницата. Журналистът Спас Спасов е изпратил и отворено писмо до местните власти с настояване да преразгледат решението си. 

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,

категорично възразявам срещу гласуваната номинация. Мотивите ми са следните:

Решението противоречи на принципите за определяне на носителите на Награда ВАРНА и на Голяма награда ВАРНА. Те са залегнали в Статута за присъждане на тези награди, приет от Общинския съвет във Варна с решение № 185-10-2(8) от 28 януари 2004 г.

Според чл.2. от Статута "награда "Варна” се присъжда "на творци от Варна" за създадените от тях "произведения" в сферата на литературата, визуалните изкуства, театъра (драматичен и куклен), музиката (класическа, народна, поп и рок), операта, танца, киното и телевизионните филми, публицистиката и журналистиката, архитектурата, художествения превод, организацията, подпомагането и популяризирането на културата и изкуствата".

Според чл.4. от същия Статут "за цялостно творчество може да бъде присъдена една "Голяма награда "Варна" за изключителни постижения и принос в националната култура на творец, живял и творил във Варна".

Според чл.7от Статута "Предложения за отличаване на произведенията на творци и творчески колективи , дейци на културата и институции могат да правят творчески съюзи и сдружения, организации, граждани. Те се отправят в писмен вид до Постоянната комисия за култура, вероизповедания, медии на Общинския съвет най-късно до 31 март на текущата година. Предложенията трябва да съдържат убедителни аргументи в подкрепа на кандидатите за наградата. Задължително се упоменава за кое произведение за предлага кандидата. 

Имайки предвид цитираните по-горе текстове, Ви призовавам да оттеглите номинацията на покойния Варненски и Великопреславски митрополит Кирил за носител на Голяма награда ВАРНА като противоречаща на нейния Статут.

Митрополит Кирил не е "творец от Варна", имащ "творчески постижения" в изброените категории. Номинацията му е направена "за неговата "научноизследователска и духовнопросветна дейност", а не за "изключителни постижения и принос в националната култура на творец, живял и творил във Варна".

И до този момент не е публикувана никаква информация, от която да става ясно кой – личност, творчески колектив или институция е номинирала митрополит Кирил, кои са "убедителните аргументи" в подкрепа на кандидатурата му за наградата и за кои произведения е предложена тя?

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,

изброените дотук мотиви касаят формалната страна на проблема с номинацията на покойния митрополит Кирил. Но-важна в случая е нейната неприемливост от гледна точка на морала и Закона.

На 17 януари 2012 г. Комисията по досиетата обяви, че заедно с още 10 митрополити от Светия Синод на Българската православна църква владиката Кирил е били сред сътрудниците на Държавна сигурност – репресивния апарат на бившия атеистичен комунистически режим в България.

Този режим бе определен за "престъпен" със "Закона за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен", публикуван в Държавен вестник бр.37 от 5 май 2000г.

Разкритието за дейност на митрополит Кирил като сътрудник на Държавна сигурност бяха направени след като от 2007г. до 2012г. пред различни медии той отричаше да е имал, каквито и да е контакти или да е сътрудничил на ДС. Това означава само едно – че владиката Кирил публично е лъгал. При това не за първи или за последен път.

През 2006 и 2007 г. той бе многократно уличен в лъжа и отговаряйки на въпросите, които медиите му задаваха във връзка с разкрития за финансовите операции и имотните сделки на водената от него епархийска администрация. А това поведение стана повод за основателните съмнения, че те са обслужвали лични и корпоративни интереси, вместо присъщите за църквата мисионерство, просветителство и създаване на общности чрез разпространение на система от ценности.

Не на последно място именно митрополит Кирил стана причина и за едно от най-тежките разцепления в Българската православна църква. През 2003г. срещу волята на няколко хиляди варненци той буквално се саморазправи, като прогони от храма му изключително уважавания и по тази причина следван и до днес от паството си свещеник Любомир Попов. Обществена тайна е, че покойния владика направи това не от грижа за вярата и църквата, а от ревност към авторитет, който не можеше да присвои. Още тогава случилото се беше явен знак, че користта на самодържеца е погубила благонравието на духовника.

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,

смятам, че аргументите, изброени дотук, са достатъчен мотив за преразглеждане на взетото от Вас решение, покойния Варненски и Великопреславски митрополит Кирил да бъде посмъртно номиниран за тазгодишната Голяма награда ВАРНА за „ярки постижения в областта на културата“.

От териториите на духовното ни делят тънки, съвсем невидими граници. Прекрачваме ги с примирение всеки път, когато трябва да сверим посоките в живота си. Но зад тези граници компромисите с доверието на обществото, морала и вярата не се разменят срещу авторитет или слава. Като хора на духа вярвам, че знаете това не по-зле от мен.

Опасявам се, че взетото от Вас решение е емоционално и прибързано . Духовникът е призван да бъде носител на морала. Доносникът е жертва на изгубеният си морал. Затова митрополит Кирил заслужава прошка, но не и награда.

Окончателното решение за присъждането на Голямата награда "Варна" за "ярки постижения в областта на културата" на покойния Варненски и Великопреславски митрополит Кирил предстои да бъде взето на сесията на Общинския съвет на Варна, насрочена за 14 май т.г.

Пак тази година предстои да бъде взето и решението по кандидатурата на Варна за Европейска столица на културата през 2019 г.

Моля, помислете още веднъж!

Спас Спасов
журналист



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов