Избрани Новини
8 март назад във времето
Празник на жената, султана и революцията
Международният ден на жената е първото, за което се сещам, когато става дума за 8 март. Ден за международно признание на икономическите, политическите и обществени постижения от жените.
Започнал като политическо събитие на социалистите, празникът постепенно става част от културата на много страни, нещо като комбинация от западните празници Ден на майката и Свети Валентин.
Календарната дата се свързва с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 г. в Ню Йорк. Две години по-късно, на същия месец, тези жени създават своя първи работнически синдикат. Съществуват мнения, че този факт не е потвърден, а е бил измислен през 1955 г. вероятно с мотива празникът да се смята за комунистическа идеология.
През 1910 година на тази дата френската авиаторка Реймонд де Ларош става първата жена, получила пилотски лиценз. Ясен знак, че женските работи в мъжките професии могат да стигнат далеч. А 7 години по-късно започва Февруарската революция в Русия - работнички стачкуват, искат хляб и завръщането на съпрузите си от фронта.
Първо хляба, а после мъжете, накрая пълното управление.
Ето, жените решават проблема с правата си за заплащане, хляб и мъже с бунт.
Сирия на 8 март празнуват Деня на революцията, а в Замбия празнува младежта. Малайзия пък го приема за Ден на султана.
Редно като ще честитим на всички дами днешния празник, да поздравим и общо деветимата султани, които управляват страната през 5 години.